ADHD coaching
Različnih načinov za obvladovanje ADHD simptomov je toliko kot je ljudi z izraženo ADHD simptomatiko. Nekateri se soočajo z izzivi, pri katerih jim pomaga že ureditev vsakodnevnih rutin, kot so spanje, primerna prehrana, gibanje, …
Spet drugim odgovarjajo zdravila za ADHD, ki pomagajo pri ohranjanju pozornosti in zmanjšanju impulzivnosti. Večina pa se poslužuje kar kombinacije različnih pristopov.
Zaradi svoje uspešnosti je vedno bolj priljubljen pristop za obvladovanje ADHD simptomov ADHD coaching.
Kdo sploh je ADHD coach?
ADHD coach je “life coach”, ki ima specifično znanje za pomoč ljudem, ki imajo ADHD. Največja razlika med life coachem in ADHD coachem je v razumevanju svojevrstnih izzivov, ki jih prinaša ADHD ter v sposobnosti pogleda iz ADHD zornega kota.
Zamujanje, slaba organizacija, težave z regulacijo čustev, … vse to lahko močno vpliva na posameznikovo življenje, uspeh v službi, zadovoljstvo v odnosih. Morda vam ADHD nagaja pri rutinah, ki so za nekoga z nevrotipičnimi možgani nekaj povsem samoumevnega: redno gibanje, spanje, prehrana, finance, druženja, … in bi si želeli izboljšati ta področja. Pri vsem tem vam lahko pomaga ADHD coach.
Pri čem vam LAHKO pomaga ADHD coach?
Dober coach vam lahko pomaga pri razvoju različnih veščin. Pri coachingu s fokusom na ADHD gre običajno za veščine kot so načrtovanje, organizacija, učinkovitost, razporejanje časa, motivacija, kot tudi pomoč pri regulaciji čustev, boljša samopodoba ter izpolnjujoči odnosi. V kolikor imate ADHD, je ključno, da najdete nekoga, ki se nanj spozna. Večina strategij, ki dobro delujejo pri strankah brez ADHD, nimajo (veliko) učinka pri nekom z ADHD, saj so možgani “zvezani” povsem drugače.
Ključno je, da se s coachem začutite, vsak ne odgovarja vsakomur. Pomembno je tudi, da veste, kaj želite v življenju spremeniti, saj se le tako lahko informirano odločite za coacha, ki vam bo znal pri tem pomagati. Tako kot ostali coachi, se določeni ADHD coachi specializirajo za določeno področje: partnerske odnose, poslovni uspeh, delo z otroci, …
Dobro je tudi razumeti, da se coaching ne ukvarja nujno s psihološkimi težavami. Običajno je pri coachingu fokus na doseganju ciljev, medtem ko je se npr. psihoterapija ukvarja z zdravljenjem psiholoških težav in se ukvarja s posameznikovo preteklostjo in njenim razreševanjem.
Kako najti ADHD coacha?
Preberite opise in si poiščite tiste, ki vam “kliknejo” in se ukvarjajo z izzivi, ki vas pestijo. Predlagamo, da jih izberite nekaj (najbolje okoli 3), ki so vam všeč in jih kontaktirate za brezplačni klic. Coachi običajno ponudijo 15-30 min svojega časa brezplačno, da lahko potipate, če si ustrezata in zastavite vprašanja.
Vprašanja, ki jih lahko postavimo coachu
Delate s strankami, ki imajo podobne težave kot jaz?
Preden stopite v kontakt s coachom, razmislite, kaj želite v svojem življenju spremeniti. Lahko se odločite za kratkoročno sodelovanje z jasno opredeljenim ciljem (menjava službe, dokončanje zastale izobrazbe ali projekta, …), lahko pa vam pomaga pri bolj zahtevnih ciljih, ki zahtevajo več časa (ureditev financ, počutja ali medsebojnih odnosov).
Ste specializirani za določeno področje?
Pri iskanju coacha bodite specifični. V kolikor iščete nekoga, ki vam bo pomagal pri podpori za otroka, poiščite nekoga, ki se ukvarja točno s tem. Pristopi družinskega ADHD coacha so drugačni kot na primer coacha, ki se ukvarja s poslovnimi izzivi.
Lahko priporočite koga drugega?
Skupnost ADHD coachev je majhna. Kljub temu, da morda coach, ki ste ga kontaktirali, ne pokriva tematike, ki vam predstavlja izziv, bo zagotovo vedel za koga, ki jo. Večina ADHD coachev je aktivno prisotna v skupnostih ADHD coachev, kjer se hitro najde kdo, ki vam ga lahko priporoči.
Poteka coaching v živo ali preko interneta?
Ljudje smo si različni, kar se odraža tudi pri načinu coachinga. Nekaterim odgovarja zgolj coaching v živo, medtem ko drugim bolj odgovarja preko video klica, saj tako prihranijo na času. Obstaja pa verjetnost, da ne najdete coacha v svojem kraju, zato boste morda primorani izbrati nekoga, s katerim boste lahko delali preko video klica.
Kako dolga so srečanja?
Dolžina srečanja je zelo odvisna od dogovora med coachem in stranko. Nekaterim strankam odgovarja enourni pogovor, nekateri se dogovorijo za pol ure in dodatno podporo preko telefona ali emaila (v primerih, ko je coach tudi neke vrste partner, ki vas podpira pri zadanih ciljih). Oblik je veliko, pomembno pa se je pozanimati, kakšne so vaše opcije.
Imate osebno izkušnjo z ADHD?
Veliko ADHD coachev je, ki imajo diagnozo sami oziroma ima nekdo od bližnjih ADHD. Taki coachi imajo skozi lastno izkušnjo bolj poglobljeno razumevanje do tega, kaj ADHD prinaša v njihovo življenje, kar lahko pomaga pri delu s strankami. Mogoče vam bo kot nekomu z ADHDjem bolj všeč coach, ki ima tudi sam ADHD in se boste lahko poistovetili z njim. Morda pa vam bo bolj ustrezal nekdo, ki nima diagnoze in se boste lahko od njega učili drugačnih načinov delovanja. V kolikor po prvem klicu niste prepričani, če je pravi za vas, je smiselno imeti prvo poskusno srečanje, po katerem boste lažje sprejeli odločitev.
Ko najdem coacha…
Ko s coachem sklenete dogovor za sodelovanje, se dogovorite za prvo srečanje. Prvo srečanje bo malce drugačno od ostalih, saj bo coach želel pridobiti čimboljšo sliko o vas. Zastavil vam bo nekaj vprašanj, kot na primer: Katere težave vas pestijo? Kaj bi radi dosegli oziroma kaj je željeno stanje? Zakaj menite, da potrebujete pomoč coacha? Kakšni načini so se v preteklosti izkazali za uspešne?
Naslednja srečanja se bodo običajno začela s pregledom napredka in vprašanjem, če je kaj posebnega, na čemer bi radi delali na tem srečanju. Coaching je namreč naveza, kjer coach podpira vas, vseeno pa ste glavni vi. Coach je tam za vas, da vam daje podporo in z vprašanji pomaga razviti strategije, s katerimi se boste lažje soočali z izzivi.
Ko začnete z delom, bo napredek viden zelo hitro, a obenem bodo morda znaki za napredek majhni. Kljub majhnim spremembam naj vam to ne odvzame motivacije, kajti napredek je tam, potrebujete le nekaj časa, da se novo priučene veščine dobro vsidrajo. V primeru, da napredka ni, je nekje ovira. Dober coach bo to opazil preden boste to opazili sami in bo skozi pogovor poskušal najti oviro.